A stratégiai hadijátékok szerepe a katonai felsővezető-képzésben
DOI:
https://doi.org/10.35926/HSZ.2020.1.7Kulcsszavak:
hadijáték, stratégiai döntéshozatal, hadtörténelem, katonai felsővezető-képzés, Zrínyi 2026 Honvédelmi és Haderőfejlesztési ProgramAbsztrakt
A hadijáték (angol elnevezéssel wargame) mindig is különösen fontos szerepet játszott a hivatásos tisztképzésben. Döntéstámogató szerepe napjainkban sem tűnt el – elég csak a NATO harcászati, sőt hadműveleti szinten végzett törzsmunkájának keretet adó katonai döntéshozatal folyamatára gondolnunk, amelyben a cselekvési vázlatok alkalmazhatóságának értékeléséhez és a feladat-végrehajtás szinkronizálásához a hadijátékot összehasonlító-modellező módszerként használják. Ezek a módszerek hadműveleti, hadászati, sőt stratégiai, azaz állami és katonai szövetségi szinten hozott döntések modellezésére is alkalmasak, természetesen a megfelelő szabályok lefektetésével.
A tanulmány bemutatja a hadijátékok és a hadtörténelem újra felfedezett kapcsolatát, az amerikai tengerészgyalogság vezérkari iskolája, a Marine Corps War College közelmúltban végrehajtott, wargame-alapú gyakorlatának tapasztalatait, valamint azok alkalmazási lehetőségeit a hazai katonai felsővezető-képzésben.